İddia: Sırbistan, Batı’ya sattığı mühimmatın Ukrayna’ya gönderilmesine göz yumuyor

Macaristan ile birlikte Ukrayna savaşı dolayısıyla Rusya’ya yaptırım uygulamayan iki ülkeden biri olan Sırbistan’ın Batı’ya ihraç ettiği mühimmatın Ukrayna’ya gönderilmesine göz yumduğu ileri sürüldü. Financial Times gazetesiyle paylaşılan tahminlere göre, savaşın başladığı Şubat 2022’den bu yana Sırbistan’ın ihraç ettiği 800 milyon euro değerindeki mühimmatın üçüncü taraflar aracılığıyla Ukrayna’ya gittiği düşünülüyor.

VUCIC, RUSYA VE UKRAYNA’NA İHRACAT YAPAMAYACAKLARINI SÖYLEMİŞTİ

Buna göre, Moskova yönetimine yakınlığı ile bilinen Sırbistan’ın Cumhurbaşkanı Aleksandar Vučić de verdiği bir demeçte, bu durumu bir iş fırsatı olarak değerlendirdi ve savaşta taraf tutmadığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Vučić, söz konusu demecinde, bunun ekonomik yeniden doğuşlarının bir parçası olduğunu ve kendileri için önemli olduğunu ifade ederek mühimmatlarını ihraç ettiklerini kabul etti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı, aynı söyleşide, Rusya veya Ukrayna’ya ihracat yapamayacaklarını ama ABD, İspanya, Çekya ve diğer ülkelerle anlaşmalarının olduğunu belirtti, ihraç edilen mühimmatla ne yapacaklarının günün sonunda onların işi olduğunu savundu. Vučić, ayrıca söz konusu mühimmatın nereye gittiğini bilse bile bunun kendi işi olmadığını, kendi işinin yasal bir şekilde mühimmatla ilgili anlaşma yapmak ve bunu satmak olduğunu kaydetti.

VUCIC, YILLARDIR PUTİN’LE GÖRÜŞMÜYOR İDDİASI

Hem Moskova’da hem de Kiev’de ‘Slav kardeşleri’ olduğunu söyleyen Sırbistan Cumhurbaşkanı, iki ila üç yıl içinde 800 milyon euroluk mühimmat ihracatını da teyit etti.

FT’nin iddiasına göre, Vučić, bu süreçte Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’le de mesafesini korumuştu. Batılı bir diplomat, Avrupa ve ABD’nin onu Putin’den uzaklaştırmak için yıllarca çalıştığını, Vučić’in yıllardır Putin’le görüşmediğini veya kendisini aramadığını belirtti.

Gazeteye konuşan Viyana’daki Beşeri Bilimler Enstitüsü’nden Ivan Vejvoda ise Vučić’in doğrudan olmasa da Ukrayna’ya olan desteği halının altına süpürdüğünü ileri sürdü.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir